Tuesday, May 8, 2007

1 maja 1940 – powstrzymanie niemieckiego ataku pod Narvikiem

2 maja 1940 – do Sachsenhausen wyruszył pierwszy transport więźniów z Pawiaka

3 maja 1940 – kapitulacja wojsk norweskich pod Trondheim
Major Vidkun Quisling zostaje głową kolaboracyjnego rządu Norwegii. Vidkun Quisling (18 lipca 1887 – 24 października 1945), syn chłopa. Po ukończeniu akademii wojskowej został attache wojskowym ambasady Norwegii w Piotrogrodzie. Reprezentował interesy Zjednoczonego Królestwa po zerwaniu przez ten kraj stosunków dyplomatycznych z kumunistycznymi władzami, które przejęły stery w Rosji. Był zafascynowany działaniami bolszewików i planował utworzenie w Norwegii, z ramienia komunizującej Partii Pracy Gwardii Czerwonej. Po odrzuceniu przez Partię tego pomysłu Quisling zmienił swoją orientację polityczną i w 1933 założył faszyzujące ugrupowanie Nasjonal Samling. W 1939 r. Namawiał razem z Wielkim Admirałem Erichem Raederem namawiał Hitlera do zaatakowania Norwegii oferując pomoc swojej partii. Po wylądowaniu niemieckich oddziałów w tym kraju jego partia zaczęła powoli przejmować władzę. Był odpowiedzialny za terror i wysyłanie Norwegów do obozów koncentracyjnych. 9 maja 1945 został schwytany przez norweskich partyzantów. W procesie wytoczonym mu zapadł wyrok śmierci.

4 maja 1940 – pod Narvikiem, po nalocie samolotów niemieckich zatonął niszczyciel ORP Grom. Zginęło 59 członków załogi.

5 maja 1940 – do Narviku przybywa 13. pół-brygada Legii Cudzoziemskiej

10 maja 1940 – operacja Fall Gelb – niemiecka ofensywa na Holandię, Belgię i Luksemburg. Hasłem do rozpoczęcia operacji było słowo „Danzig”. O godzinie 4.30 rano z niemieckich lotnisk wystartowało ponad 2000 samolotów celem zaatakowania celów (lotniska, porty, węzły drogowe i kolejowe). Jednocześnie ruszyła ofensywa lądowa. Atak na Holandię i Belgię był wspierany przez dywersantów i oddziały powietrznodesantowe. Na terenie Holandii (obszar nazywany „twierdza Holandia”) lądowała 22. dywizja powietrzno-desantowa gen. von Sponecka. Natomiast w Belgii miała miejsce jedna z najbardziej spektakularnych operacji w historii wojen. Grupa kpt. Kocha wydzielona z 7. Dywizji spadochronowej gen. Kurta Studenta otrzymała zadanie opanowania fortu Eben Emael górującego nad Kanałem Alberta i trzech mostów o znaczeniu strategicznym. Grupa rozmieszczona w 42 szybowcach wystartowała z Kolonii o godzinie 4.30 rano. Junkers holujący szybowiec Kocha musiał jednak zawrócić z powodów technicznych. Jednakże po jakimś czasie dowiózł dowódcę na miejsce akcji. Do opanowania twierdzy wyznaczono 11 oddziałów. Każdy z nich miał indywidualnie wyznaczone cele. Główne punkty ogniowe opanowano lub zniszczono w przeciągu 10 minut od niespodziewanego lądowania w środku twierdzy. Załoga twierdzy przestała prowadzić ogień po 2 godzinach od rozpoczęcia szturmu. Do pełnego sukcesu trzeba było jeszcze zdobyć wspomniane mosty. Dwa z nich zostały opanowane przez Niemców, podczas gdy trzeci został wysadzony w powietrze przez obrońców. Akcja ostatecznie zakończyła się wraz z przybyciem 11 maja o godzinie 7.00 posiłków. W ataku na samą twierdzę brało udział 56 spadochroniarzy, spośród których 6 zginęło a 18 odniosło rany. Po stronie belgijskiej liczby są następujące: ok. 1000/21/61

Premierem Rządu Jego Królewskiej Mości zostaje 65 letni Winston Spencer Churchill

1 maja 1941 – na Stadionie Miejskim w Poznaniu uruchomiono obóz pracy dla Żydów

6 maja 1941 – Józef Stalin mianowany przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych – premierem

Oblot amerykańskiego samolotu myśliwskiego XP 47B Thunderbolt (s/n 40-3051). Później jako P 47 odegrał znaczącą rolę zarówno na froncie europejskim jak i pod niebem Pacyfiku. O „Dzbanku” napiszę przy innej okazji, więc tu ograniczę się do podania danych podstawowych. XP 47B był całkowicie metalowym wolnonośnym dolnopłatem z chowanym podwoziem i zakrytą kabiną. Płat o obrysie półeliptycznym o profilu własnym opracowanym w wytwórni Kartveli S3. Kadłub miał konstrukcję skorupową duraluminiową. Silnik Pratt and Whitney R-2800 Double Wasp – 18 cylindrowy silnik gwiazdowy chłodzony powietrzem doładowywany przez turbosprężarkę. Silnik napędzał czterołopatowe śmigło samoprzestawialne. Uzbrojenie stanowiło 8 karabinów Browninga 12,7 mm umieszczonych w skrzydłach (425 pocisków na lufę) a także bomby i nkr.

7 maja 1941 – proklamacja Republiki Grecji

9 maja 1941 – przechwycenie przez okręty Royal Navy niemieckiego okrętu podwodnego U-110, a wraz z nim aktualnych kodów do Enigmy

10 maja 1941 – lot Rudolfa Hessa samolotem Messerschmitt Bf110 do Szkocji. Hess wystartował z lotniska w Augsburgu o godzinie 17.45. Według wyjaśnień jakie złożył jeszcze w 1941 roku poleciał kursem północnym-zachodnim w kierunku Bonn i Amsterdamu. Następnie zmienił kurs na północno wschodnim, by o 19.58 ponownie skierować się na NW. Hess krążył jakiś czas nad Morzem Północnym i ok. godziny 23 wyskoczył ze spadochronem koło miejscowości Eaglesham. Jednakże wydaje się nieprawdopodobnym, by pilot amator mógł polecieć tak skomplikowaną trasą. Poza tym z relacji niemieckich żołnierzy czuwających nad bezpieczeństwem ruchu powietrznego wynikało, że Hess po starcie z Augsburga skierował się prosto na północ. Zatrzymany przez Home Guard Hess przedstawił się jako Alfred Horn i zażądał widzenia z Księciem Hamilton. Gdy został zdemaskowany wyjawił, że celem jego misji, przeprowadzanej rzekomo na zlecenie fuehrera było doprowadzenie do zakończenia działań wojennych między Anglią a Rzeszą. Jednakże Hitler w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że Hess nie był w pełni władz umysłowych. Jedno jest pewne – wokół tego lotu wyrosło mnóstwo legend i domysłów mniej lub bardziej fantastycznych począwszy od ucieczki Hessa powodowanej utratą przekonań narodowosocjalistycznych, aż po wersję, która zakładała, że Hess został zestrzelony, a do Szkocji dotarł jego sobowtór.

Ponad 500 bombowców w kilku falach atakuje Londyn. Na ziemi ginie ok. 3000 osób. Niemcy tracą 27 samolotów

4-8 maja 1942 – bitwa na Morzu Koralowym uważane czasem za preludium do bitwy o Midway. Japończycy w wyniku tego starcia stracili lotniskowiec Shoko. Shokaku został ciężko uszkodzony. US Navy musiała po stronie strat musiała zanotować lotniskowiec USS Lexington, jak również jeden zbiornikowiec i niszczyciel. Była to pierwsza bitwa morska stoczona jedynie przez samoloty, bez kontaktu wzrokowego między okrętami przeciwników.

7 maja 1942 – oblot włoskiego samolotu myśliwskiego Reggiane Re 2005 Saggitario. Była to wersja rozwojowa samolotu Reggiane Re 2001 Falco II.

9 maja 1942 – początek sowieckiej kontrofensywy pod Charkowem

6 maja 1943 – generał Harold Alexander wydaje wojskom brytyjskim rozkaz szturmu na Tunis.

7 maja 1943 – faktyczny koniec działań wojennych w Afryce Północnej. Wojska sprzymierzonych zdobyły Tunis i Bizertę.

8 maja 1943 – koniec powstania w getcie warszawskim

13 maja 1943 – kapitulacja wojsk niemieckich w Afryce dowodzonych przez gen. von Arnima

6 maja 1944 – oblot prototypu japońskiego samolotu myśliwskiego Mitsubishi A7M Reppu. Miał to być następca wysłużonego A6M Zero. Był to jednomiejscowy dolnopłat myśliwski o konstrukcji metalowej z chowanym podwoziem napędzany 18 cylindrowym silnikiem gwiazdowym Mitsubishi Mk9A o mocy startowej 2200 KM. Uzbrojenie stanowiły 2 działka 20 mm Typ 99 Model 2 i 2 karabiny Typ 3 kalibru 13,2 mm albo 4 działka Typ 99 Model 2.

8 maja 1944 – zdobycie Sewastopola przez sowietów

2 maja 1945 – zdobycie Berlina przez wojska radzieckie i polskie. O godzinie 15.00 dowódca obrony Berlina gen. Weidling poddaje miasto siłom I frontu białoruskiego.

Koniec kampanii włoskiej – kapitulacja armii niemieckiej we Włoszech

3 maja 1945 – 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka opanowała rejon Westerstede
Gen. von Friedeburg przybywa z polecenia adm. Doenitza do kwatery marszałka B. Montgomery’ego do Lüneburgerheide by omówić szczegóły kapitulacji

4 maja 1945 – kapitulacja wszystkich sił niemieckich na froncie zachodnim

5 maja 1945 – wyzwolenie obozu koncentracyjnego Mauthausen

6 maja 1945 – adm. Doenitz – rozkazuje wszystkim siłom niemieckim wstrzymanie działań wojennych. Wszystkie U booty dostają rozkaz powrotu do baz.

7 maja 1945 – Reims – podpisanie aktu kapitulacji przez gen. Alfreda Jodla i gen. Hansa Georga von Friedeburga

8 maja 1945 – wejście w życie aktu kapitulacji; Dzień Zwycięstwa!!

9 maja 1945 – ratyfikacja aktu kapitulacji przez marszałka Żukowa i feldmarszałka Wilhelma Keitla

Kapitulacja wojsk niemieckich w Norwegii

10 maja 1945 – desant US Marines na Mindanao

No comments: