22 marca 1939 – Niemcy wymuszają na Litwie odstąpienie Kłajpedy
21 marca 1943 – nieudana próba zamachu na Hitlera, której podjął
22 marca 1944 – wojska japońskie wkraczają na terytorium Indii
21 marca 1945 – pierwsze użycie bojowe samobójczych samolotów rakietowych Kugisho MXY-7 "Ohka". Był to jedyny, obok Messerschmitta Me 163 Komet, użyty bojowo samolot rakietowy. Ohka była wolnonośnym dolnopłatem z podwójnym usterzeniem pionowym o konstrukcji mieszanej napędzanym zespołem 3 silników rakietowych Typ 4-1 Model 20 na paliwo stałe. Głowicę bojową stanowiło 1200 kg TNT przymocowanego 4 śrubami do specjalnego łożyska. Ładunek był wyposażony w 4 inercyjne zapalniki detonacyjne i jeden zapalnik zderzeniowy w przedzie głowicy. Wystawał on przed osłonę. Wszystkie zapalniki podczas lotu były zabezpieczone, odbezpieczane były przez pilota gdy wprowadzał samolot w lot nurkowy nad celem.
Kugisho MXY-7 "Ohka" był używany przez specjalne jednostki szturmowe shimpu tai – zwane również kamikaze.
Ohka była przenoszona nad cel przez dwusilnikowy samolot bombowy Mitsubishi G4M2e Model 24J „Betty”. Pilot samobójca zajmował miejsce w ciasnej kabinie Ohki jeszcze przed lotem. Do maszyny były podłączone przewody radiowe – umożliwiające komunikację z załogą bombowca i tlenowe.
Bojowy debiut samolotów Ohka, które na dobrą sprawę stanowiły sterowane pociski rakietowe, zakończył się całkowitą porażką. Zespół 16 Betty transportujących pociski Ohka eskortowany przez 55 myśliwców A6M5 Zero został przechwycony przez amerykańskie F6F5 Hellcaty, które zniszczyły wszystkie japońskie bombowce. Japończycy zdołali zwolnić samoloty samobójcze, lecz żaden z nich nie dotarł do celu, którym był Task group 58.1 z lotniskowcami Hornet, Bennington, Wasp, Belleau Wood.
Ogółem wyprodukowano ponad 800 samolotów Ohka, z czego w walce użyto 50. Rezultatem samobójczych misji tych maszyn (użytych głównie w bitwie o Okinawę) było zatopienie 3 okrętów US Navy.
Przez amerykanów pociski te zostały ochrzczone niezbyt pochlebnym przydomkiem „Baka”, co po japońsku oznacza „głupiec”.
21 marca 1945 – wojska sowieckie wysadziły w powietrze niemiecki pancernik „Schlezwig Holstein”, który rankiem 1 września 1939 roku oddał pierwsze strzały w kierunku polskiej składnicy amunicyjnej na Westerplatte
22 marca 1945 – alianci sforsowali Ren, a jednostki 21 Grupy Armii marszałka Montgomery’ego rozpoczęła natarcie w rejonie Wessel
No comments:
Post a Comment